» » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Święty Mikołaj - patron żeglarzy

Zaangażowany III (4712 punktów)


W grudniu nasze ulice, centra handlowe i sklepy wypełniają się setkami brodatych postaci w czerwonych ubraniach, nieodłącznie kojarzonych z gwiazdką, prezentami i Bożym Narodzeniem. Święty Mikołaj w swej dzisiejszej, komercyjnej odsłonie, przybywa z dalekiej Laponii lub Bieguna Północnego. w saniach zaprzężonych w magiczne renifery. Warto jednak przypomnieć nieco genezę i historię tego wizerunku, zwłaszcza, że mocno wiążą się one z żeglarstwem. W jaki sposób?

Dzisiejszy obraz, poczciwego wesołego dziadka, który sypie prezentami z rękawa czerwonego płaszcza, został wykreowany przez koncern Coca Cola w roku 1930 i wraz z ekspansją produktów tej marki zdobył współczesny świat. Z lodowatej północy Mikołaj zaczął przybywać dopiero w XIX wieku. Dopiero wtedy zasiadł na reniferowych saniach a jego domem stał się Biegun Północny. Taki obraz stworzyła i utrwaliła kultura amerykańska, dopasowując go do zaśnieżonego, północnego krajobrazu i szybko wypierając pierwowzór.

Pierwowzorem zaś. był uznany w prawosławiu i katolicyzmie za świętego Mikołaj z Miry, zwany również Mikołajem z Bari. Urodził się na około roku 270 w Patras w Gracji. w zamożnej, kupieckiej rodzinie. Znaczny rodowy majątek rozdawał jednak chętnie biednym i potrzebującym, przez co imię Mikołaj jest dziś synonimem darczyńcy i dobrodzieja. Jego troskliwość, szczodrość i pobożność zyskały mu przychylność wiernych i przyniosły wybór na chrześcijańskiego biskupa miasta Myra (obecnie Demre w Turcji), gdzie po wielu latach duszpasterskiej posługi zmarł, w dniu 6 grudnia między rokiem 345 a 352. W XI wieku, po najeździe Arabów na Mirę, jego szczątki zostały przeniesione do włoskiego Bari, gdzie jest dziś największe sanktuarium ku czci świętego Mikołaja na świecie. Początek kultu Mikołaja i pierwsze wzmianki o nim datuje się na VI wiek. Wówczas też powstają pierwsze hagiografie i legendy o cudach jakich miał dokonać.

Jest wśród nich i ta, która stawia Mikołaja na ołtarzu jako patrona żeglarskiej i marynarskiej braci. Historia dotyczy wyprawy do Jerozolimy w której uczestniczył biskup Miry. Podczas rejsu na morzu rozpętał się jesienny sztorm, który miotał malutkim stateczkiem i byłby go rozbił w drzazgi, gdyby nie żarliwe modlitwy Mikołaja. Ich siła zatrzymała gwałtowną burzę i uratowała biskupa i całą załogę. Żaglowiec bez przeszkód dotarł do Ziemi Świętej, zaś członkowie załogi zaczęli sławić imię biskupa. Po wyniesieniu Mikołaja na ołtarze, ludzie morza wybrali go na swego patrona. Tak jest do dziś. Święty Mikołaj jest najpopularniejszym patronem żeglarzy, marynarzy oraz wszystkich ludzi morza i żeglugi śródlądowej, a kościoły pod jego wezwaniem pobudowane są w bardzo wielu portowych miastach świata. W innym przekazie Mikołaj ratuje żeglarzy z Miry od głodu. W jeszcze innym od burzy ocalił rybaków, dlatego i przez nich otaczany jest pobożną estymą. Jest zresztą święty Mikołaj również patronem, między innymi kupców, bednarzy, piwowarów, cukierników, panien na wydaniu a nawet złodziei. Jest on również opiekunem wielu, nie tylko nadmorskich miast (na przykład Liverpoolu, Aberdeen, Amsterdamu, Bari, Berlina, Moskwy, a w Polsce Bydgoszczy, Chrzanowa, czy Głogowa) a nawet całych państw: Rosji, Albanii czy Grecji

Jako znany darczyńca i jako patron żeglarzy przez długie wieki, zanim „przesiadł się” na sanie, Mikołaj przybywał do Europy na żaglowcu z południowych mórz, ze swym ciemnoskórym pomocnikiem, znanym na Zachodzie jako Czarny Piotruś (Zwarte Piet). W swych ładowniach przywoził bogate i pachnące słońcem podarunki. Czego dziś życzymy wszystkim czytelnikom naszego portalu. Wesołych Świąt!!  


Autor tekstu: Redakcja zegluje.pl

 

 


Reklama


Felietony - zobacz podobneOgłoszenie płatne


daj ogłoszenie


Google