» » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Testy jachtów żaglowych - katamaran Lagoon 39

Zaangażowany III (3243 punktów)


Testy jachtów żaglowych - katamaran Lagoon 39 - gdyby szybko porównywać go z Lagoonem 400 to ciężko będzie znaleźć znaleźć istotne różnice. Lecz przyglądając się dokładniej, zobaczymy dość znaczące modyfikacje. Przy projektowaniu nowego katamaranu, firma Lagoon współpracowała z firmą VPLP, która posiada bogate doświadczenie w projektowaniu jednostek regatowych. Zaowocowało to znaczącymi zmianami konstrukcyjnymi. Najważniejszą zmianą według mnie, to przesunięcie masztu w kierunku rufy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, poprawiły się właściwości nautyczne jednostki, zwłaszcza podczas żeglowania pełnymi kursami. Pozwoliło na zainstalowanie większej genuły i zwiększenie powierzchni żagli do kursów pełnych.- spinaker, genaker czy żagle typu: Code 0 (o tym typie żagli, w niedalekiej przyszłości ). Nic mnie tak nie deprymowało na tego typu jednostkach, jak powolna żegluga przy słabych wiatrach. Z kolei stawianie i zrzucanie spinakera (oczywiście jeżeli się go posiadało), przy mało wprawnej, turystycznej załodze groziło kłopotami.Podczas projektowania, starano się jak najlepiej zorganizować stanowisko sterowe, tak aby poprawić widoczność podczas manewrów. Wszystkie liny są poprowadzone do stanowiska skippera, tak by samodzielnie mógł wykonywać manewry na żaglach.
W nowym Lagoonie 39 na uwagę zasługuje też przeprojektowana w stosunku do poprzednich modeli rufa. Powstały przestronne nawy, po których załoga się może poruszać bardzo swobodnie. W kokpicie jest duży stół z wygodnymi siedzeniami. Lepszy jest też dostęp do stanowiska sternika z kokpitu. Półpokłady boczne zostały poszerzone celem lepszej komunikacji.
Efektywne wykorzystanie przestrzeni pod pokładem to nowa jakość w nowej serii katamaranów Lagoon 39. W podwyższeniu komfortu, firmie pomógł zespół z Nauta Design.
Wspólnie udało im się stworzyć eleganckie i pomysłowe rozwiązania. Salon posiada duży stół, który jest przesuwany. W rogu powstał przestronny kącik nawigacyjny. Nad kuchnią zainstalowano szereg szafek wiszących. Kuchnia jest wyposażona w płytę i piekarnik gazowy, podwójny zlewozmywak. Lodówka jest zainstalowana pod blatem kuchennym. Eleganckie meble i wykończenia z jasnego drewna dopełniają całości. Wnętrze jest zaprojektowane tak aby jak najwięcej naturalnego światła wpadało przez okna.
Nowe katamarany Lagoon 39 zaprojektowano w wersjach 2 - 3 i 4 kabinowych. Wszystkie wersje są dostępne z dwoma łazienkami, po jednej w każdym kadłubie. Zainteresowanie czarterami katamaranów jest coraz większe. Wygoda i prestiż są ich największymi atutami. Temu modelowi, mimo że jest najmniejszym katamaranem nowej serii, wróżę wielkie powodzenie.

Jacek Szczepaniak

Film:
http://www.cata-lagoon.com/lagoon_39_video_uk.php

źródło:
www.cata-lagoon.com
www.enavtika.si
Zdjęcia: Nicolas Claris www.cata-lagoon.com


Autor tekstu: Jacek Szczepaniak

 

 

Zdjęcia do artykułu (5) - wyświetl wszystkie:


Reklama


komentarze (0)

Aby móc komentować musisz być zalogowany!
zaloguje się

Jachty - zobacz podobneOgłoszenie płatne


daj ogłoszenie


Google