» » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Nawigacja - kalkulator nawigacyjny online

Aktywny II (128 punktów)


Nawigacja- kalkulator nawigacyjny online - wymaga użycia przeglądarki obsługującej Javascript . Skrypt ten pozwala na wyliczenia potrzebne do nawigacji po Kole Wielkim, a dokładniej po jego odcinku, czyli ortodromie. Oczywiście dotyczy to żeglugi oceanicznej. Dzięki kalkulatorowi uzyskać można też współrzędne punktów pośrednich. Koło Wielkie jest utworzone na powierzchni Ziemi przez płaszczyznę przechodzącą przez jej środek. Kołem Wielkim są n. p. równik i południki. Bez uwzględnienia czynników atmosferycznych, wiatrów, deklinacji, prądów i innych Koło Wielkie ( inaczej Wielki Okręg) to najkrótsza odległość między dwoma miejscami na powierzchni Ziemi. Aby żeglować po Kole Wielkim nawigator musi nieprzerwanie dostosowywać kurs statku, bo taki kurs jest krzywą na mapie Merkatora. Nierealna jest próba płynięcia na dokładną trasą Koła Wielkiego. Zazwyczaj nawigator dzieli trasę na wiele odcinków wyznaczonych przez waypointy i oczywiście koryguje to w zależności od panujących warunków żeglugowych, zwykle codziennie o tej samej porze. Potencjalnym problemem jest fakt, że najkrótsza droga pomiędzy startem, a metą odchodzi w stronę bieguna (lub wyższej szerokości geograficznej), niż pozycja startu lub mety. Duże szerokości geograficznych są często niebezpieczne z powodu złej pogody i zalodzenia. Praktykuje się więc ustalenie waypointa stanowiącego limit szerokości geograficznej w planowanym długim rejsie.
Nasz kalkulator łagodzi ten żmudny proces określania waypointów .

Krótka instrukcja :
Wpisz szerokość i długości startu i mety, zwracając uwagę na znak półkuli i kliknij na Calculate. Aby uzyskać informacje no waypoincie limitu, wprowadzić ten limit szerokości geograficznej i kliknij Calculate Waypoints.
Aby stworzyć wersję kalkulacji punktów i kątów podróży do druku kliknij Calculate Full Track.

Link do Kalkulatora : http://tiny.pl/h8thw

opr. Skipper Maciej Adamczak


Autor tekstu: Maciej Adamczak

 

 

Zdjęcia do artykułu (2) - wyświetl wszystkie:


Reklama


komentarze (1)

Aby móc komentować musisz być zalogowany!
zaloguje się

Po ortodromie poprowadzi też nas ( wydaję mi się ) najprostszy GPS wpisując do niego współrzędne celu i naciskając "go to" Pozdrawiam Krzysiek Cisło

[2013-03-29 14:55] odpowiedz zgłośNawigacja - zobacz podobneOgłoszenie płatne


daj ogłoszenie


Google