» » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Żeglarski Puchar Trójmiasta 2015 - wyniki

Zaangażowany III (4712 punktów)


W dniach 29-31 maja, na wodach Zatoki Gdańskiej popędził z wiatrem Żeglarski Puchar Trójmiasta. Impreza rozpoczęła się w piątek 29 maja w Marinie Gdynia. Przy dźwiękach orkiestry, uroczyście podniesione zostały flagi na wszystkich jednostkach biorących udział w żeglarskim święcie a prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski, symbolicznie zainaugurował sezon żeglarski 2015 na polskim Bałtyku. Tego samego dnia w Alei Żeglarstwa Polskiego została odsłonięta tablica poświęcona pamięci wybitnego żeglarza polskiego Wojciecha Orszuloka, pierwszego prezesa PZŻ a goście Pucharu obejrzeli specjalną wystawę poświęconą historii żeglarstwa w Polsce, na której zgromadzono trofea i pamiątki polskich żeglarzy. Jeszcze tylko odprawa dla sterników, prognoza pogody i …

30 maja wystartowały regaty. Zatoka nie była zbyt gościnna dla uczestników, powitała ich silnym wiatrem i deszczem. Do wyścigów punktualnie o godzinie 11:00 stanęły jednak 83 załogi a pierwszy etap prowadził z Gdyni do Sopotu. Rywalizowano jednocześnie w siedmiu kategoriach ORC, KWR, OPEN (jachty do 7 metrów, jachty powyżej 7 do 9 metrów, jachty powyżej 9 metrów, wielokadłubowce powyżej 6 metrów) oraz klasa ENERGA DIAMANT 3000.  Pierwszy na mecie w Sopocie zameldował się sportowy jacht Blagodarnost 2 z Sergey’em Pavlenko na pokładzie.

Tego dnia odbyły się również regaty samorządowców, w których udział wzięli reprezentanci Gdańska, Helu, Jastarni, Redy i Sopotu rywalizujące na jachtach Polskiej Marynarki Wojennej. Zwyciężyli gdańszczanie pod dowództwem kapitana Zbigniew Gutkowskiego. W sobotę odbył się także konkurs na „najfajniejszą załogę”, w którym decydował efekt wizualny, jaki osiągały poszczególne załogi utrwalone na zdjęciu w chwili przekraczania linii mety. Liczyło się koncept i swój pomysł na przebranie i wygląd jednostki. Największym aplauzem kibice i uczestnicy przyjęli fotografię  jachtu Good Speed i to do tej załogi powędrowała nagroda główna, a była nią, jak przystało na żeglarzy, dziesięciolitrowa beczka rumu.

Kolejnego dnia pogoda była bardziej łaskawa dla uczestników i licznie zgromadzonych kibiców. Wyścigi były rozgrywane w bezpośredniej bliskości sopockiego mola, co sprzyjało ich widowiskowości i frekwencji na „trybunach”. Po rozegraniu dwu, pełnych emocji i walki  wyścigów wszystkie jachty popłynęły do Gdańska, gdzie przy Narodowym Muzeum Morskim na Ołowiance Żeglarski Puchar Trójmiasta został uroczyście zakończony a nagrody dla zwycięzców wręczone.

Oficjalne wyniki ŻPT 2015: W klasie OPEN do 7 metrów pierwsze miejsce zajął jacht Master3, OPEN od 7 do 9 metrów – Huzar28, OPEN powyżej 9 metrów –Blagodarnost2, Wielokadłubowce powyżej 6 metrów – Catchup, ENERGA Diamant – jacht ENERGA Operator, ORC – One&Only, KWR – Good Speed, który zwyciężył również w konkursie Trojmiasto.pl i wygrał beczkę rumu dla „najfajniejszej załogi”. Nagrodę specjalną – żeglarski Puchar Trójmiasta otrzymał jacht Blagodarnost2 W klasie OPEN do 7 metrów pierwsze miejsce zajął jacht Master3, OPEN od 7 do 9 metrów – Huzar28, OPEN powyżej 9 metrów –Blagodarnost2, Wielokadłubowce powyżej 6 metrów – Catchup, ENERGA Diamant – jacht ENERGA Operator, ORC – One&Only, KWR – „najfajniejsza załoga” z Good Speed,. Nagrodę specjalną – żeglarski Puchar Trójmiasta otrzymał jacht Blagodarnost2.

Jak co roku zmaganiom na falach Zatoki towarzyszył szereg imprez na lądzie, miedzy innymi obchody 25lecia stoczni jachtowej Delphia Jachts. Mimo bardzo zmiennych warunków atmosferycznych impreza wypadła znakomicie zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym. Trójmiejskie regaty są zaliczane do Pucharu Bałtyku Południowego 2015. Kolejne regaty z tego cyklu zagoszczą w Gdańsku na początku lipca. A kolejny Żeglarski Puchar Trójmiasta już za trok. Ahoj!!


Autor tekstu: Redakcja zegluje.pl

 

 

Zdjęcia do artykułu (5) - wyświetl wszystkie:


Reklama


Relacje z imprez - zobacz podobneOgłoszenie płatne


daj ogłoszenie


Google